Сєй день, єгоже сотворі Господь,
Возрадуємся і возвєсєлімся в онь.
(Прокимен Пасхи).
Возлюблені у Господі отці, ченці, брати та сестри! У своєму житті кожна людина прагне здобути радість і докладає усіх зусиль, щоб уникнути скорботи й неприємностей, на скільки це можливо.
Радість ця може бути різною. Ми можемо радіти молодості, радіти мудрій і умиротвореній старості, радіти силі, радіти красі, радіти успіху, радіти сімейному життю, радіти життю на самоті, радіти здійсненню добрих справ, радіти, коли ми пробачаємо кривдників, радіти молитві, радіти зустрічі з людьми, радіти відвідуванню храму Божого; радіти тому, що світить сонце; радість від того, що ми живемо.
Але подібна радість виявляється недосконалою, швидкоплинною, особливо у світлі бурхливих негараздів, катаклізмів і воєн. І, незважаючи на прогресуючий розвиток людства в галузі науки і техніки, дедалі сильніше наступає на нас руйнування і смерть, а з ними відчай і розчарування. Будь-який прояв веселощів і радості в такому становищі нагадує бенкет під час чуми.
Усе це – наслідок гріхопадіння роду людського. А кожен із нас є носієм гріха, прокляття і смерті, носієм пошкодженої людської природи.
Але цю пошкоджену людську природу, і зцілив у собі Господь наш Іісус Христос. Він очистив її Своїми добровільними стражданнями і смертю, і воскресив її Своїм Воскресінням! «Христос Воскресє із мєртвих, смєртію смерть поправ і сущим, во в гробєх, живот даровав!» (тропар Пасхи). Воскресінням Христовим переможена смерть! І великий Святитель Іоанн Златоуст словами старозавітного пророка Осії, радіючи, вигукує: «Смерть! Де твоє жало? Пекло! Де твоя перемога?» (Ос.13:14)
Ось чому першим словом Воскреслого Христа було слово: «Радійте!». aпостол Павло нагадує: «Радійте про Господа… Радійте завжди в Господі і ще кажу: радійте.» (Флп.4,4).
Радість про Воскреслого Господа Іісуса пронесли по всьому світу святі апостоли, віддавши за це своє життя. З цією радістю святі мученики і подвижники переможно звершували свій шлях. Ми, християни, сповнені незрозумілим для зовнішнього світу почуттям радості і щастя. Це почуття завжди дивує тих, хто ще не повірив у Господа і не відчув досвідченим шляхом зустрічі з Ним.
У свято Великодня ми всі покликані бути свідками Воскресіння Христового: «Воскрєсєніє Христово відіши, поклонімся Святому Господу Іісусу!» – слова цього гімну звучать сьогодні багато разів. Ці слова звучатимуть кожного наступного недільного дня під час всенічного бдіння.
На Христа можна дивитися по-різному. Хтось дивиться на Христа очима користолюбного Іуди, зрадника і бачить у ньому тільки джерело збагачення земними благами. Хтось дивиться на Нього очима владолюбного Пілата, постійно переживаючи, що про нього скажуть і подумають інші. Хтось дивиться на Нього заздрісними очима книжників і фарисеїв, які без кінця бажають викрити Його в тому, що Він неправий, і пред’являють Йому нескінченні звинувачення.
Ми ж із вами покликані дивитися на Христа очима його учнів, які були не досконалими і багато в чому помилялися, але вірили Йому, довіряли Йому, любили Його і були виконавцями Його Святої Волі. А якщо й відпадали і відрікалися від Нього, то покаянням зцілювали свої духовні рани і знову поверталися до Нього.
Всі ми брати і сестри покликані з вами бути учнями Христа! «…навчіться від Мене, бо Я лагідний і смиренний серцем, і знайдете спокій душам вашим» (Мф. 11,29) – говорить Христос.
Насамперед це нагадує нам про те, що у Христа є чому повчитися. Не варто ігнорувати це право і можливість удосконалюватися.
А ще, кожен із нас повинен добре знати, в якого Бога він вірить, щоб, за словами апостола Петра, бути завжди готовим «кожному, хто вимагає від вас звіту в вашій надії, відповісти з лагідністю і благоговінням» (1Пет.3,15).
Найважливіше для нас розуміти, до чого ми покликані у цьому житті, а це діяльна любов: «По тому дізнаються всі, що ви Мої учні, коли матимете любов між собою» (Ін. 13,35). Любов до ближніх – характерна риса учнів Христових. Перший і головний крок у любові – пробачити одне одному образи.:
Тому в цей світлоносний і радісний день Світлого Христового Воскресіння за словами однієї з Великодніх молитов: «простім вся Воскресеннієм!».
Всі ми з вами сьогодні стоїмо перед Господом і віддаємо Йому хвалу. У кожного з нас є свої недоліки і недосконалості. Але у нас є єдина віра і Єдиний Христос Воскреслий з мертвих! І нехай хтось із нас суворо постив, а хтось не зазнав тягот стриманості; хтось багато молився, а хтось насилу на ніч читав одну молитву «Отче наш…»; хтось багатий, а хтось перебуває в бідності та нужді; хтось увесь піст ходив на богослужіння та каявся у гріхах, а хтось ненароком забрів у церкву на годинку – усіх нас сьогодні Церква Божа вустами Іоанна Златоуста запрошує однаково та разом радіти і радіти на честь Славетної урочистості!
Возлюблені у Господі боголюбиві отці, ченці, дорогі брати і сестри! Від щирого серця вітаю вас із Великим і Світлим Воскресінням Христовим! Нехай радість Воскресіння завжди надихає вас на добрі справи, для виконання волі Святої Божої!
Христос Воскрес!
Воістину Воскрес Христос!
З Любов’ю о Господі
Олексій
митрополит Вознесенський і Первомайський.
Пасха Христова
2024 рік